Reklama
Wyszukiwarka
Polecamy
Kontakt
Sonda
Partnerzy
2018-08-29 11:42

Przełomowy wyrok NSA w kwestii racjonalnej gospodarki rybackiej !

Kiedyś pisałem, że zostało mi kilka asów w rękawie ;) Ten live z Prezesem PZW trochę mnie zdziwił. Spodziewałem się jakiś zapowiedzi, nowego tchnienia w związek, określonych działań, a tu tylko zapowiedź… utwardzenia betonu. Pominę już wychwalanie pozytywów tego, że na chwilę obecną prawie każdy okręg PZW udostępnia swoje wody Lokalnym Grupom Rybackim, poczynając od okręgu sieradzkiego (ups tam np. na Jeziorsku to już się chyba musiały ryby skończyć, bo aż się wycofano z rybaczenia), po prawie całą północ Polski, a kończąc na sławnym okręgu mazowieckim i równie sławnym Zalewie Zegrzyńskim.



Do tego dzień po livie pojawił się artykuł OM PZW o tym jak to w tym okręgu jest wspaniale, a to co złe to wina wędkarzy. Artykuł ten świadczy o tym, że działania Prezesa PZW i OM PZW są ściśle skoordynowane.

Jako, że Prezes pochwalił się że czyta to forum na którym wypisuje się rzeczy o których się nie ma pojęcia, to tym razem może napiszę o czymś o czym mam pojęcie ;)

Mam dla Was świeżutki wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (najwyższa instancja sądownictwa administracyjnego). Wyrok jest z dnia 14 grudnia 2017 r. został wydany w sprawie I OSK 1608/17.
Dostępny jest on tu: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/798E6DF3C5

________________________________________________________________________________________



________________________________________________________________________________________
Czego dotyczy? Tytułem wstępu. Marszałek województwa „na którego terenie” są wody PZW dokonuje oceny wypełniania przez uprawnionego do rybactwa (w tym wypadku PZW) obowiązku prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej w obwodzie rybackim. Czyni to m.in. na podstawie operatu rybackiego, dokumentacji gospodarki rybackiej oraz programu ochrony i odbudowy zasobów ryb. Robi to co najmniej raz na 5 lat. Tak wyglądają zapisy ustawy. Praktyka jest jednak różna jeżeli chodzi o kwestię „oceny racjonalnej gospodarki rybackiej”

Teraz przejdźmy do wyroku.

Sprawa dotyczyła tego, że: „R. W. zwrócił się do Marszałka Województwa (...) z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej procedury oceny wypełniania obowiązku prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej przez Polski Związek Wędkarski Okręg w Z. G. spoczywającego na M. S., w tym protokołów wraz z oceną dokonaną w ramach tej procedury, a także informacji o tym, czy I. S. wszczęła od dnia 1 września 2016 r. jakąkolwiek procedurę oceny wypełniania wspomnianego obowiązku w tym okręgu, za wykonanie którego odpowiedzialny jest jej małżonek, a jeśli tak, to dlaczego nie została wyłączona z prowadzenia tych czynności.”

Mamy więc R.W. który żądał informacji na temat gospodarki rybackiej PZW w okręgu Z.G. Chyba chodzi o Okręg w Zielonej Górze, bo sąd w I instancji był z Gorzowa Wielkopolskiego.

Marszałek nie chce R.W. udostępnić protokołów z tego jak ocenił prowadzenie racjonalnej gospodarki rybackiej przez okręg PZW w Z.G. Marszałek uznał bowiem, że wystarczy udzielić pytającemu jedynie informacji o tej ocenie (w skrócie czy ocena była dobra, czy też nie).

Jednak Naczelny Sąd Administracyjny nie zgodził się z poglądem marszałka województwa, bo zdaniem sądu, aby społeczna kontrola prowadzonej gospodarki rybackiej przez PZW była efektywna dostęp do informacji musi dotyczyć każdego etapu postępowania dotyczącego oceny prowadzenia gospodarki rybackiej przez PZW, w tym i dokumentów wydanych w toku tego postępowania !!!

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł więc, że m.in. protokoły wraz z załącznikami sporządzane przez inspektora rybackiego, na podstawie których ustalono wynik oceny wypełnienia obowiązku prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej przez Polski Związek Wędkarski, podlegają udostępnieniu w trybie informacji publicznej. I to każdemu. Nie tylko członkowi PZW !!!

Zdaniem bowiem sądu protokoły dotyczą „sfery publicznej, związanej bezpośrednio z działalnością organów państwa i samorządowych”. Brawo. Bystry skład sędziowski. ;)

Inaczej mówiąc nawet osoba, która nie była stroną postępowania toczącego się w trybie ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym może uzyskać informację o jego przebiegu, w tym dokumenty czy też pisma wytworzone w jego toku.

Jest to olbrzymi przełom, bo po pierwsze tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, a nie tylko jeden z wojewódzkich sądów administracyjnych, po drugie daje on wędkarzom w Polsce potężny bat nie tylko na PZW, rybaków, ale również i urzędników.

Co ten wyrok oznacza dla zwykłych wędkarzy? Kluczowe są tu postanowienia rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 24 grudnia 2012 r. w sprawie oceny wypełniania obowiązku prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej.

I. Powołując się w piśmie do danego marszałka województwa („na terenie” którego działa np. dany Zarząd Okręgu PZW, dane Gospodarstwo Rybackie) na prawo dostępu do informacji publicznej oraz na ten wyrok, czyli wyrok NSA z dnia 14 grudnia 2017 r. I OSK 1608/17 można żądać:

1. protokołów inspektora rybackiego z postępowania dotyczącego oceny tego czy zdaniem marszałka województwa gospodarka rybacka była prowadzona racjonalnie czy też nieracjonalne, i z których to protokołów wynikać będzie:
a) który inspektor rybacki i kiedy je sporządził (imię nazwisko) oraz którego obwodu dotyczą;
b) czy inspektor rybacki pozostaje z uprawnionym do rybactwa w takim stosunku (nawet faktycznym), że może to budzić uzasadnione wątpliwości co do bezstronności dokonywanego sprawdzenia uprawnionego do rybactwa !
c) wskazanie okresu prowadzonej gospodarki rybackiej w obwodzie rybackim objętym oceną;
d) ustalenia dokonane w wyniku sprawdzenia;
e) wskazanie terminu i sposobu usunięcia nieprawidłowości w prowadzonej przez uprawnionego do rybactwa gospodarce rybackiej.
_________________________________________________________________________________________
Do protokołów dołącza się odpisy (lub kopie stron) dokumentacji dotyczącej działań związanych z prowadzoną gospodarką rybacką lub innych dokumentów, potwierdzających nieracjonalne prowadzenie gospodarki rybackiej w obwodzie rybackim, czyli do tego też mamy dostęp !!!

2. Poza protokołami można oczywiście żądać również samej oceny marszałka tego jak według niego np. Zarząd Okręgu w….. prowadzi gospodarkę rybacką na danym terenie, czyli:
a) ustaleń marszałka dotyczących wypełnienia przez uprawnionego do rybactwa obowiązku prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej,
b) stwierdzonych przez marszałka nieprawidłowości, przyczyn ich powstania, zakresu i skutków dla wód obwodu rybackiego
c) podjętych przez uprawnionego do rybactwa czynności naprawczych.

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na to co musi marszałek zbadać, aby móc ocenić, czy dany uprawniony do rybactwa – w tym wypadku Zarząd Okręgu PZW, prowadzi racjonalną gospodarkę rybacką.
_________________________________________________________________________________________
Marszałek musi więc m.in. zbadać:
1) posiadanie przez uprawnionego do rybactwa umowy, na podstawie której włada obwodem rybackim oraz aktualnego, pozytywnie zaopiniowanego operatu rybackiego;
2) wypełnienie przez uprawnionego do rybactwa obowiązku udokumentowania działań związanych z prowadzoną gospodarką rybacką;
3) zgodność:
a) dokonanego połowu ryb z zezwoleniem na odstępstwo od zakazów przewidzianych w ustawie o rybactwie śródlądowym (o którym mowa w art. 17 tej ustawy).
b) pozyskania przez uprawnionego do rybactwa materiału biologicznego od ryb objętych wymiarem lub okresem ochronnym z zezwoleniem (o którym mowa w art. 17 ust. 1 ustawy),
c) przechowywania i wprowadzania do obrotu przez uprawnionego do rybactwa pozyskanej ikry i złowionych ryb z zezwoleniem (o którym mowa w art. 17 ust. I ustawy);
4) zgodność:
a) rodzaju, ilości, wartości i miejsca pochodzenia materiału zarybieniowego, który uprawniony do rybactwa wprowadził do wód obwodu rybackiego,
b) sposobów i warunków odtwarzania przez uprawnionego do rybactwa eksploatowanych zasobów raków i ryb z gatunków wędrownych lub gatunków zagrożonych na skutek pogarszających się warunków rozrodu naturalnego w wodach obwodu rybackiego.
_________________________________________________________________________________________
Jak sami widzicie Naczelny Sąd Administracyjny nie tylko potwierdził możliwość żądania przez każdego obywatela udostępnienia samej informacji na temat dokonanej przez danego marszałka województwa oceny prowadzonej gospodarki rybackiej, w tym i dokonanych zarybień (nie tylko przez PZW, ale przez każdego uprawnionego do rybactwa, czyli też np. przez Gospodarstwa Rybackie - również te prywatne !!!), ale także dał obywatelom możliwość dostępu do protokołów inspektorów rybackich (i załączników do nich) z których wynika, czy dany uprawniony do rybactwa prowadzi, racjonalną gospodarkę rybacką, czy też może jej nie prowadzi - co zgodnie z aktualnym poglądem prof. W. Radeckiego może skutkować odpowiedzialnością karną z art. 181 §1 k.k.

Wyrok ten daje również możliwość postawienia ewentualnych zarzutów (w tym i karnych) inspektorom rybackim, osobom odpowiedzialnym w urzędzie marszałkowskim za gospodarkę rybacką oraz marszałkom województwa za zaniechanie wykonania swoich obowiązków albo ich nienależyte lub niedbałe wykonanie !!!

Jest to naprawdę potężny bat nie tylko na osoby odpowiedzialne za zarybienia w ZO PZW, ale również i rybaków, a także na samych urzędników.

Żeby nie było że coś wiem, ale tak nie do końca ;), to w załączniku macie plik (do modyfikacji wedle własnych potrzeb. Jak przykładowo wybierzecie formę odbioru dokumentów to usuńcie z pisma to co ją wyklucza ;)).

Jest to przykładowy wniosek o udostępnienie informacji publicznej w kwestii o której mowa w tym temacie.

Można go pobrać tutaj: do pobarania

Ten wniosek może dotyczyć konkretnego Okręgu PZW/Gospodarstwa rybackiego (też w formie spółek handlowych) i wszystkich innych uprawnionych do rybactwa, a korzystających z wód Skarbu Państwa.

Arek





    Galerie zdjęć

    Jesienne Sandaczowe Okazy cz.3

    2017-12-26
    W galerii znajdują się zdjęcia naszych użytkowników z jesiennych wyjazdów. Zachęcam do przeglądania

    Kobiety na Rybach nr.2

    2017-10-28
    Dość rzadko an naszych wodach spotykamy kobiety na rybach, dlatego tym bardziej cieszy nasz fakt jak widzimy piękna kobietę z wędką !!

    Sandaczowe okazy cz.2

    2017-10-24
    Zapraszamy do przeglądania najnowszej galerii z sandaczowymi okazami.
    Reklama
    Rybomania TV

    Potężny sandacz z małego jeziorka "ZANDER MONSTER !!!"

    2021-03-09
    Potężny sandacz z małego jeziorka "ZANDER MONSTER !!!"

    Silnik elektryczny #Haibo M 200 4 HP 24 Volt. Test prezentacja od #rybomania.pl

    2021-01-12
    Już dawno miałem to tutaj umieścić , jeśli ktoś szuka dobrego silnika elektrycznego 24 Volt to polecam silnik Haibo model M200 4 Hp. Zresztą zobaczcie sami jak sobie radzi, ja użytkuje go juz dwa lata i jak do tej pory mnie nie zawiódł.

    Boroda Baits - nowości na 2021 ( seria Sandacz - Szczupak )

    2020-12-16
    Film przedstawia nowości na 2021 rok od Boroda Baits, kopyto #Shemaya #Yakudza #Mexer #Phantom
    Reklama
    Facebook
    Tagi
    sukcesy wedkarskie, wiadomosci wedkarskie, zdjecia wedkarskie, wędkarstwo, testy wędkarskie, serwis spinningowy, metody połowu, sandacz, szczupak, wykaz lowisk, galeria wedkarstwa, filmy wedkarskie, aktualnosci wedkarskie, klusownictwo, straz wedkarska, wedkarskie przygody, porady spinningowe, wyprawy wedkarskie, rybomania, nowosci wedkarskie, porady wedkarskie
    (C) Copyright 2017 rybomania.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone
    Projekt: soloduszkiewicz.com | Wykonanie i hosting: TopRally.pl
    Ta strona używa Cookies

    Informujemy, iż w serwisie rybomania.pl są wykorzystywane pliki cookies. 

    Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej.

    Więcej informacji na temat stosowania plików cookies znajduje się w Polityce Prywatności.

    Kliknij przycisk Akceptuj Cookies, aby zaakceptować Cookies.

    Akceptuj cookies