Reklama
Wyszukiwarka
Polecamy
Kontakt
Sonda
Partnerzy
2018-01-08 11:32

Akcja '艁owiska no kill -w ka偶dym kole, ka偶dym okr臋gu'!

Celem naszej akcji jest u艣wiadomienie w臋dkarzom, jakie korzy艣ci daj膮 艂owiska no kill, i dlaczego nale偶y takie zak艂ada膰. Chcemy, aby ka偶de ko艂o, o ile ma kilka w贸d pod sob膮, mia艂o tego typu zbiorniki w ofercie. Chcemy, aby ilo艣膰 w贸d no kill w okr臋gu wynosi艂a ponad od 10 do 20% (lub wi臋cej) og贸lnej ilo艣ci zbiornik贸w, w tym odcink贸w rzek.

艁owiska typu no kill to niezmiernie istotna rzecz je艣li chodzi o wody PZW. Wody takie s膮 konieczno艣ci膮, aby m贸c wybrn膮膰 z fatalnej sytuacji, w jakiej si臋 dzisiaj znajdujemy. Zdewastowane, bezrybne kana艂y, jeziora, rzeki i stawy to rzeczywisto艣膰 w Polsce, wyj膮tki s膮 potwierdzeniem tej 鈥榬egu艂y鈥. Odpowiada za to spos贸b w jaki gospodarzymy wodami, efektywny tylko w za艂o偶eniach, w praktyce za艣, przy braku kontroli nad wodami, powoduj膮cy coraz wi臋ksze ich spustoszenia.



Wody zwi膮zkowe PZW dlatego staj膮 si臋 cz臋sto dla w臋dkarzy nieatrakcyjne. W por贸wnaniu do ofert 艂owisk komercyjnych trudno m贸wi膰 o jakiej艣 konkurencji, z tego powodu mamy do czynienia ze spadkiem liczby cz艂onk贸w w zwi膮zku. Wielu w臋dkarzy ma do艣膰 鈥榖ezrybia鈥, i zrezygnowana woli realizowa膰 si臋 tam, gdzie ryba jest. Innym problemem jest te偶 og贸lnie 鈥榙ystrybucja ryb鈥, pomys艂 aby zarybia膰 i od艂awia膰 si臋 nie sprawdza, ryby wi臋kszej ju偶 jest bardzo ma艂o, wybito stada tar艂owe, brakuje drapie偶nika. Zmierzamy w og贸le do sytuacji, gdzie wi臋kszo艣膰 pochodzi z cz臋sto nieefektywnych zarybie艅, w dodatku podstaw膮 kt贸rych jest karp, gatunek nie nale偶膮cy do rodzimych, nie rozmna偶aj膮cy si臋 w polskich wodach, przeszkadzaj膮cy innym gatunkom w tarle. W ten spos贸b dzia艂amy tu tylko na w艂asn膮 szkod臋.

Bo s膮 metody, aby polskie zbiorniki sta艂y si臋 zn贸w rybne. Trzeba po prostu odpowiednio 鈥榩rowadzi膰鈥 艂owiska, tak aby ryb臋 sobie 鈥榳yhodowa膰鈥. Naszym zadaniem jest pom贸c naturze, nie j膮 wyr臋cza膰, musimy rozs膮dnie korzysta膰 z jej zasob贸w. Podstaw膮 tego s膮 艂owiska typu no kill, w贸d zbli偶onych do naturalnych, samoreguluj膮cych si臋 ekosystem贸w. Ich obecno艣膰 w PZW zapewni wi臋ksz膮 liczb臋 ludzi p艂ac膮cych sk艂adki, jak te偶 przywr贸ci wodom ich poprzedni stan, za艣 艣rodki uzyskane dzi臋ki oszcz臋dno艣ciom (gdy偶 w贸d no kill nie trzeba zarybia膰), mo偶na przeznacza膰 na wi臋ksze zarybienia gdzie indziej.

Dlaczego na 艂owiskach no kill skorzysta ka偶dy?

Wielu w臋dkarzy zabieraj膮cych ryby, o no kill nie chce s艂ysze膰, uwa偶aj膮c to za zamach na swoje prawa. Ale tutaj nie m贸wimy o tym, aby zakaza膰 im zabierania. Tu chodzi o to, aby ryb膮 umiej臋tnie dysponowa膰 i nie zabiera膰 jej wsz臋dzie, jak popadnie. Tak wi臋c zarybienia kt贸re nie trafiaj膮 na wod臋 no kill, trafi膮 do innej. Ryby b臋dzie podobna ilo艣膰. Dodatkowo dobre 艂owiska to magnes dla w臋dkarzy. Cz臋sto mog膮 sta膰 si臋 faktorem, dzi臋ki kt贸remu wi臋cej jest ich w kole czy te偶 okr臋gu, a zatem i sk艂adek przyb臋dzie. A im wi臋cej sk艂adek, tym wi臋cej pieni臋dzy czy to na zarybienia, czy te偶 na inne inwestycje lub przedsi臋wzi臋cia. Wyobra藕my sobie sytuacj臋, gdzie mamy wod臋,kt贸r膮 mo偶na zarybia膰 kilka razy w ci膮gu roku. Wtedy ryby mo偶na tam wprowadza膰 na przyk艂ad wiosn膮, latem i jesieni膮, tak aby w臋dkarze, co chc膮 zabiera膰 ryby, mieli gdzie si臋 鈥榸realizowa膰鈥. Owszem, na wodzie no kill nie b臋d膮 mogli zabiera膰 ryb, ale na tej drugiej, powinni mie膰 jej znacznie wi臋cej. W taki spos贸b mo偶na zbudowa膰 naprawd臋 dobre 艂owiska!

Oczywi艣cie plus贸w jest o wiele wi臋cej! Nale偶膮 do nich chocia偶by : posiadanie wody 艣wietnej pod zawody, szkolenia m艂odzie偶y, niski koszt utrzymania, odcinki no kill na rzekach mog膮 poprawi膰 wymiernie stan rybostanu na jej wi臋kszych cz臋艣ciach鈥

Dlaczego oferta 艂owisk no kill jest tam ma艂a?

Niestety, ale w Polsce mamy do czynienia z rybackim modelem gospodarki. W臋dkarza uznaje si臋 za rybaka, kt贸ry 艂owi aby zabra膰 sw贸j po艂贸w. Jest to wi臋c mocno przestarza艂e podej艣cie, pochodz膮ce z lat gdy panowa艂 kryzys, czyli z lat PRL. Teraz wiele si臋 zmieni艂o, i w臋dkarstwo to przede wszystkim hobby, spos贸b na sp臋dzanie czasu, gdzie zdobycie pokarmu to sprawa drugorz臋dna, wielu w臋dkarzy w og贸le nie je z艂owionych ryb. Dlatego brakuje w naszym kraju alternatywnego modelu wykorzystania w贸d. Dopasowanego pod dzisiejsze wymagania w臋dkarzy, jak r贸wnie偶 b臋d膮cego dobr膮 i bezpieczna opcj膮 dla 艣rodowiska. Tutaj wody no kill 艣wietnie wype艂niaj膮 pewn膮 luk臋. Dlatego nale偶y naciska膰, aby powstawa艂o ich jak najwi臋cej. Powinny one stanowi膰 oko艂o 10-20% w贸d okr臋gu. R贸wnocze艣nie, powinno si臋 wytypowa膰 wody, kt贸re mo偶na zarybia膰 mocniej, tak aby m贸c odpowiednio ulokowa膰 pieni膮dze ze sk艂adek. Takie zbiorniki jednak musz膮 by膰 albo w艂asno艣ci膮 PZW lub te偶 dzier偶awione o d firm, sp贸艂ek - kt贸re nie s膮 zarz膮dzane przez RZGW (z powod贸w prawnych).

Cel akcji - 艂owiska no kill w ka偶dym kole, w ka偶dym okr臋gu

Celem naszej akcji jest u艣wiadomienie w臋dkarzom, jakie korzy艣ci daj膮 艂owiska no kill, i dlaczego nale偶y takie zak艂ada膰. Chcemy, aby ka偶de ko艂o, o ile ma kilka w贸d pod sob膮, mia艂o tego typu zbiorniki w ofercie. Chcemy, aby ilo艣膰 w贸d no kill w okr臋gu wynosi艂a ponad od 10 do 20% (lub wi臋cej) og贸lnej ilo艣ci zbiornik贸w, w tym odcink贸w rzek.

Jak dzia艂a膰?

Podstaw膮 sukcesu jest wsp贸艂dzia艂anie w臋dkarzy, zw艂aszcza tych co zabieraj膮 ryby, jak te偶 tych co wypuszczaj膮 lub zabieraj膮 po艂贸w raz na jaki艣 czas. Dzi臋ki 艂owiskom no kill ka偶dy wygrywa, z jednej strony buduje si臋 dobry, zasobny w ryby zbiornik, z drugiej pojawiaj膮 si臋 pieni膮dze na to aby lepiej zarybi膰 inne 艂owiska. Je偶eli karp w du偶ej ilo艣ci szkodzi wodom, i operat nie pozwala na mocne nim zarybianie, to idealn膮 opcj膮 jest oddanie takiej wody jako no kill, zas wod臋 gdzie operat nie jest wymagany, zarybi膰 mocno karpiem w艂a艣nie, kilka razy w roku. Nie trzeba wcale wpuszcza膰 tam ma艂ego kroczka, mo偶na sztuki wa偶膮ce 1-3 kilogramy. W takim uk艂adzie w臋dkarze mog膮 liczy膰 na dobry po艂贸w, nie musz膮 stale zape艂nia膰 zamra偶arek na 鈥榸apas鈥, gdy偶 wyprawa na dobre, rybne 艂owisko da im wielk膮 szans臋 na zabranie ryby do domu, dodatkowo zmniejszy za艣 presj臋 na innych wodach. Efektem wi臋c s膮 zasobne wody no kill i rybne wody z kt贸rych si臋 po艂贸w zabiera. Ka偶dy zyskuje na takiej opcji!



Dlatego zasadnicz膮 spraw膮 jest dotarcie do jak najwi臋kszej ilo艣ci w臋dkarzy. Trzeba ich namawia膰 do tego, aby zaakceptowali tworzenie takich 艂owisk, trzeba u艣wiadomi膰 im, 偶e pomimo pozornych strat zyskaj膮, i to sporo. Nieod艂膮czn膮 rzecz膮 jest te偶 dzia艂anie nie tylko w sprawie samego no kill, nale偶y dba膰 o interes tych co ryby zabieraj膮. Dla fan贸w z艂ap i wypu艣膰 to mo偶e ci臋偶kie do zaakceptowania, jednak tu chodzi o nasze wsp贸lne dobro. Je偶eli korzy艣膰 zobacz膮 wszyscy, wtedy o wiele 艂atwiej b臋dzie nam wsp贸lnie budowa膰 i osi膮ga膰 szybkie rezultaty. Tu musimy wygrywa膰 wszyscy, to nie mo偶e by膰 konflikt dw贸ch opcji. Ryby by艂y zabierane od zawsze w Polsce, i to si臋 nie zmieni. Wraz ze wzrostem 艣wiadomo艣ci jednak skala tego b臋dzie si臋 zmienia膰. Najwa偶niejszym kierunkiem jest zbudowanie rybnych i zasobnych 艂owisk.

艢wietnym sposobem aby dzia艂a膰, s膮 zebrania walne w swoich ko艂ach. Na takim zgromadzeniu mo偶emy zg艂osi膰 wniosek o stworzenie w贸d no kill i zaznajomi膰 innych obecnych o tym jakie to przyniesie pozytywne skutki. Specjalnie pod to stworzyli艣my ulotk臋, kt贸ra mo偶na powiela膰 i rozdawa膰 na takich zebraniach. Nawet je偶eli spotkamy si臋 z odmow膮, ziarno zostanie zasiane. Za rok lub dwa mo偶e si臋 okaza膰, 偶e nie b臋dzie ju偶 problemu z przeg艂osowaniem tego projektu. 艁owiska no kill nie powstan膮 same z siebie, trzeba na to czasu, pomy艣lunku, zaanga偶owania. Wi臋c lokalne dzia艂ania s膮 tu tak wa偶ne!

Wspiera膰 te偶 mo偶na inicjatyw臋 poprzez udzia艂 w grupach na Facebooku, na forach, agitowanie w tej sprawie, rozmowy z w臋dkarzami nad wod膮, ze znajomymi. Trzeba to nag艂a艣nia膰, tak aby ka偶dy prawie wiedzia艂 z czym ma do czynienia, aby jak najwi臋ksza liczba ludzi rozumia艂a sens i po偶ytek takiego dzia艂ania. Z czasem b臋dziemy mogli wywrze膰 nacisk nie tylko na w艂adze ko艂a czy okr臋gu, ale te偶 i na polskie prawo, tak aby zmieni膰 spos贸b w jaki gospodarujemy wodami w Polsce. Z po偶ytkiem dla ka偶dego z nas! I dbajmy o nasze wsp贸lne interesy, nie szukajmy podzia艂贸w, poniewa偶 艂owiska no kill to korzy艣膰 dla wszystkich w臋dkarzy!

Zach臋camy Was do skorzystania z tej ulotki, kt贸r膮 mo偶ecie wydrukowa膰 i rozda膰 w臋dkarzom na zebraniu w kole, nad wod膮, na zawodach. Mo偶ecie zmienia膰 w niej tekst dopasowuj膮c to do potrzeb Waszego ko艂a czy okr臋gu. Pami臋tajcie, 偶e pocz膮tkowa niech臋膰 niekt贸rych w臋dkarzy jest zjawiskiem normalnym. Zawsze to co nowe przyjmowane jest z nieufno艣ci膮. Wa偶ne, aby pomys艂 na 艂owiska no kill stawa艂 si臋 coraz bardziej popularny! Nie wa偶ne czy jeste艣 karpiarzem, sp艂awikowcem, feederowcem czy te偶 spinningist膮, zbiorniki no kill to korzy艣膰 dla ka偶dego z nas!

Bezpo艣rednie linki do naszej akcji -

https://www.facebook.com/zlotarybkapl/posts/1975580036027238

https://www.facebook.com/methodfeederpolska/photos/a.113999889161143.1073741828.109650439596088/201754243719040/?type=3&theater

艂owisko no kill
Galerie zdj臋膰

Jesienne Sandaczowe Okazy cz.3

2017-12-26
W galerii znajduj膮 si臋 zdj臋cia naszych u偶ytkownik贸w z jesiennych wyjazd贸w. Zach臋cam do przegl膮dania

Kobiety na Rybach nr.2

2017-10-28
Do艣膰 rzadko an naszych wodach spotykamy kobiety na rybach, dlatego tym bardziej cieszy nasz fakt jak widzimy pi臋kna kobiet臋 z w臋dk膮 !!

Sandaczowe okazy cz.2

2017-10-24
Zapraszamy do przegl膮dania najnowszej galerii z sandaczowymi okazami.
Reklama
Rybomania TV

Pot臋偶ny sandacz z ma艂ego jeziorka "ZANDER MONSTER !!!"

2021-03-09
Pot臋偶ny sandacz z ma艂ego jeziorka "ZANDER MONSTER !!!"

Silnik elektryczny #Haibo M 200 4 HP 24 Volt. Test prezentacja od #rybomania.pl

2021-01-12
Ju偶 dawno mia艂em to tutaj umie艣ci膰 , je艣li kto艣 szuka dobrego silnika elektrycznego 24 Volt to polecam silnik Haibo model M200 4 Hp. Zreszt膮 zobaczcie sami jak sobie radzi, ja u偶ytkuje go juz dwa lata i jak do tej pory mnie nie zawi贸d艂.

Boroda Baits - nowo艣ci na 2021 ( seria Sandacz - Szczupak )

2020-12-16
Film przedstawia nowo艣ci na 2021 rok od Boroda Baits, kopyto #Shemaya #Yakudza #Mexer #Phantom
Reklama
Facebook
Tagi
sukcesy wedkarskie, wiadomosci wedkarskie, zdjecia wedkarskie, w臋dkarstwo, testy w臋dkarskie, serwis spinningowy, metody po艂owu, sandacz, szczupak, wykaz lowisk, galeria wedkarstwa, filmy wedkarskie, aktualnosci wedkarskie, klusownictwo, straz wedkarska, wedkarskie przygody, porady spinningowe, wyprawy wedkarskie, rybomania, nowosci wedkarskie, porady wedkarskie
(C) Copyright 2017 rybomania.pl | Wszelkie prawa zastrze偶one
Projekt: soloduszkiewicz.com | Wykonanie i hosting: TopRally.pl
Ta strona u偶ywa Cookies

Informujemy, i偶 w serwisie rybomania.pl s膮 wykorzystywane pliki cookies. 

U偶ytkownik ma mo偶liwo艣膰 samodzielnej zmiany ustawie艅 dotycz膮cych cookies i rezygnacji z mo偶liwo艣ci ich stosowania w swojej przegl膮darce internetowej.

Wi臋cej informacji na temat stosowania plik贸w cookies znajduje si臋 w Polityce Prywatno艣ci.

Kliknij przycisk Akceptuj Cookies, aby zaakceptowa膰 Cookies.

Akceptuj cookies