2012-07-16 12:38
Jezioro Rożnowskie jest jednym z najpopularniejszych łowisk w Polsce. Głęboki (do 30m) zbiornik zaporowy jest jednym z najstarszych sztucznych jezior w Polsce. Jego długoć wynosi ok. 16 km, ale niezwykle urozmaicona linia brzegowa jest kilkakrotnie dłuższa - miejsca do wędkowania jest więc wystarczajšco dużo, szczególnie w porze letniej, gdy stan wody w jeziorze bywa najczęciej bardzo niski i odsłania najwęższe przesmyki pod skalnymi urwiskami. Udajšcy się nad zbiornik wiosnš i jesieniš mogš mieć problemy z wygodnym ominięciem zalanych cypli i przejć między stromiznami brzegów.

W jeziorze dominujš leszcze o wadze do 1kg, pływa też dużo płoci i okoni. Ale rybš koronnš jest sandacz, równie wszędobylski jak leszcze. Z rejestru wynika, że złowiono już sztuki o wadze 8-12kg. Ponadto można znaleć szczupaki, a trafiajš się sztuki do 120 cm i 10 kg wagi, oraz bolenie, sumy, długie węgorze, karpie, liny oraz wszelkš drobnicš. W cofce i w zatokach zasilanych większymi dopływami można liczyć na klenie i zabłškane pstršgi potokowe. Znane sš też przypadki złowienia z pod lodu głowacic.

Najciekawsze łowiska znajdziemy w cofce zbiornika powyżej mostu w Kurowie, gdzie trafia się sandacz, leszcz, grzana, kleń i rzadziej winka. Okolice Znamirowic i Tabaszowej, na lewym brzegu, słynš z połowu dużych leszcz i płoci. W prawobrzeżnych zatokach, koło Siennej i Bartkowej, oprócz sandaczy, szczególnie pod lodem łowi się okonie, płocie i leszcze.
Cofka jeziora
Gatunki ryb: leszcz, sandacz, okoń, kleń, płeć, szczupak, ukleja, jelec, jazgarz; rzadziej brzana, karp i świnka.

W zależnoci od poziomu spiętrzenia jeziora rzeka spowalnia bieg na wysokoci Rdziostowa w zimie lub przy ujciu potoku Smolnik w lecie. Nurt Dunajca jest wyczuwalny jeszcze na wprost zalewowej wyspy uformowanej przez namuły, zwanej prze wędkarzy Tajwanem, a więc znacznie poniżej mostu w Kurowie. Zarówno prawy jak i lewy brzeg cofki sš łatwo dostępne, oprócz odcinków poniżej Smolnika. Przy wysokim stanie jeziora możliwoć dotarcia do wody kończy się na wysokoci ujcia tego potoku.
*Plusy łowiska
Duży asortyment ryb reofilnych (pršdolubnych) i mieszkańców wód stojšcych. Dobry dojazd do większoci stanowisk. Poza Kurowem umiarkowana presja wędkarska.
*Minusy łowiska
Słabo rozwinięta baz turystyczna. Mocno zamiecone foliowymi opakowaniami i innymi mieciami brzegi.
Najciekawsze miejscówki:
Lewy brzeg: fragment rzeki wzdłuż toru kolejowego koło Marcinkowic obfituje w leszcze, sandacze, klenie, brzany, jelce, okonie, bolenie; spotykane sporadycznie winki i pstršgi potokowe
Powyżej mostu w Kurowie: sandacz, leszcz, płeć, karp
Na prawym brzegu, koło kamieniołomu w Dšbrowie i przy byłm lotnisku sportowym sandacz, kleń, brzana, szczupak, karp, płoć, lin.
Najlepsze okresy połowu
Czerwiec i póna jesień sandacz
Od wczesnej wiosny do lipca leszcze
Lipiec i sierpień karpie
Uwagi praktyczne:
Na obydwu brzegach, aż do ujcia Stolnika, jest wiele stanowisk umożliwiajšcych łowienie na klasycznš przepływankę
Dojazdy do łowiska na prawym brzegu prowadzi przez Chełmiec Chełmie kierunku Marcinkowic. W Rdziostowie należy wšskš, asfaltowš drogš skręcić w prawo.
Lewy (zachodni) brzeg Jeziora Rożnowskiego
Gatunki ryb: leszcz, sandacz, okoń, kleń, płoć, szczupak, ukleja, jelec, jazgarz; rzadziej brzana, karp i winka

Łaki na wysokoci Tęgoborzy, od jesieni do wiosny zalane wodš, sš jednym z najlepszych pónojesiennych łowisk sandaczy. Latem prowadzš przez nie cieżki do wšskiego w tym miejscu jeziora, skšd łodziš lub pontonem można łatwo przepłynšć do Zbyszyc, położonych na przeciwległym brzegu. Poniżej ujcia potoku widnik, droga wiedzie brzegiem jeziora do Znamirowic i Tabaszowej. Po lewej stronie asfaltówki wznoszš się leiste, strome wzgórza, towarzyszšce jezioru do samej zapory. Poniżej Tabaszowej nie ma możliwoci poruszania się brzegami jeziora. Do najwęższego miejsca zbiornika, zwanego Szyjš na Bani i dalej ku zaporze prowadzš dróżki, możliwe do pokonania tylko dobrym rowerem lub piechotš.
* Plusy łowiska
Dużo urokliwych miejsc do wędkowania, usytuowanych wród lesistych zboczy i skalnych urwisk. Umiarkowana presja wędkarska. Możliwoć zakwaterowania i biwakowania nad wodš w miejscach do tego przeznaczonych.
*Minusy łowiska
W miejscach nie sprzštanych naniesione wodš mieci. Nie wolno biwakować na dziko.
Najlepszy okres połowu:
*Płocie i leszcze- wiosna
*Sandacze- od czerwca do listopada
*Okonie- wiosna i w zimie spod lodu
Najciekawsze miejscówki
Gdy woda opadnie, na wysokoci Tęgoborzy warto zadać sobie trud i dotrzeć piechotš, mijajšc łany sitowia, nad bardzo wolno płynšcš wodę. Sš tu jedne z najlepszych łowisk sandaczy, dużych płoci, leszczy i mieszańcy tych gatunków.
Zatoka w Znamirowicach oferuje przede wszystkim duże płocie i leszcze.
W Tabaszowej, z uwagi na trudniejszy dojazd do jeziora, łowi nieco mniej wędkarzy, ale ci, którzy tu dotrš, rzadko wracajš bez ryby. Góry i las schodzš do samego jeziora i tylko na nielicznych płaskich cyplach powstało kilka małych orodków wypoczynkowych. Można tu złowić wszystko, co żyje w jeziorze. Okolice Tabaszowej upodobały sobie szczupaki i bolenie, polujšce na drobnicę w licznych malutkich zatoczkach, w których kończa bieg lene strumienie.
Uwagi praktyczne
Do Tabaszowej z Krakowa dojedziemy kierujšc się w lewo na szczycie wzniesienia w miejscowoci Just. Ponieważ jest kilka możliwoci dojazdu do najbliższej wody o drogę należy pytać mieszkańców wsi. Jest tam czynna wędkarska plaża z bufetem i sklepikiem oferujšcym zanęty i przynęty.
W okolicach Tabaszowej w cieple, przedburzowe noce możnš natrafić na wyroniętego suma (80-90 cm), którym zarybiano jezioro.
Z uwagi na brak plaż w Tęgoborzy można wędkować spokojnie nawet w lecie
Woda w Znamirowicach jest od lat zwyczajowš arenš zmagań uczestników zawodów wędkarskich.
ródło: Centrum Informacji Turystycznej Ziemia Sšdecka
www.cit.com.pl