2017-03-27 15:13
Akwarium to wyjątkowa ozdoba każdego wnętrza, jednak hodowla rybek akwariowych posiada nie tylko wymiar dekoracyjny. Jak przygotować się do założenia swojego pierwszego akwarium? Jaki sprzęt należy kupić, aby zapewnić rybkom odpowiednie warunki do życia?
Zakładanie akwarium, nawet gdy ma w nim pływać jedynie samotna „złota rybka” to spore wyzwanie. Wbrew obiegowej opinii nie istnieją rybki akwariowe, które mogą żyć w kuli wielkości szklanki czy obejść się bez filtra oraz grzałki i stałych podmian wody.
Błędy popełnione na etapie zakładania akwarium szybko spowodują choroby i śmierć naszych nowych pupili oraz zniechęcą każdego akwarystę do ponownego założenia swojego akwarium.
Zestaw początkującego akwarysty – co kupić?
Obowiązkowym zakupem jest oczywiście akwarium. Zbiornik powinien być dopasowany do potrzeb przyszłej obsady oraz odpowiednio wyposażony w filtr zewnętrzny lub wewnętrzny, pompę napowietrzającą o ile zakupiony filtr nie posiada funkcji napowietrzacza, grzałkę z termostatem, aby utrzymać stałą temperaturę wody, termometr, pokrywę z oświetleniem oraz podłoże gwarantujące piękny wzrost roślin i bezpieczeństwo ryb, a także żywe rośliny.
Posiadając już zakupione akwarium, należy przygotować je na wpuszczenie ryb, pamiętając o dopasowaniu granulacji i rodzaju podłoża do biotopu, który chcemy założyć w swoim akwarium oraz potrzeb ryb. Pod zewnętrznym żwirkiem należy umieścić substrat dla roślin, który zapewni im optymalne warunki do wzrostu. Dla początkujących akwarystów polecane są rośliny o słabych wymaganiach, które pozwolą nabrać wprawy i przygotować się na stopniowe urozmaicanie wyglądu zbiornika bardziej wymagającymi okazami.
Zakładamy akwarium
Jeszcze przed zakupem rybek, należy akwarium przygotować do ich wpuszczenia i zadbać o stabilizację parametrów wody. Aby to zrobić, należy umieścić w zbiorniku zakupione podłoże, posadzić rośliny, zalać akwarium odstaną i uzdatnioną specjalnymi preparatami akwarystycznymi wodą (redukują pozostałości metali ciężkich i innych szkodliwych substancji) oraz opcjonalnie dodać preparat z bakteriami, aby zbiornik szybciej dojrzał. W zalanym akwarium uruchamiamy grzałkę, ustawiając optymalną temperaturę dla zakupionych roślin i planowanej obsady oraz filtr. Tak przygotowane akwarium powinno dojrzewać przez minimum 2 tygodnie – w tym czasie woda może mętnieć oraz mogą pojawić się glony. Podczas dojrzewania akwarium należy także pamiętać o doświetlaniu zbiornika za pomocą dołączonej do pokrywy świetlówki.
Rybki wpuszczamy, dopiero gdy zbiornik dojrzeje. Aby zredukować ewentualne ryzyko przyniesienia ze sklepu chorób, warto zastosować krótkotrwałą kąpiel ryb w specjalnych preparatach odkażających.
Zakup akwarium i jego wyposażenia to spory koszt, jednak wydatek ten się opłaca. Jeżeli chcesz zapewnić swoim rykom dobre warunki bytowe, sprawdź ofertę akwarystyczną dostępną w internetowym sklepie zoologicznym zoonauci.pl gdzie znajdziesz najlepsze pokarmy, podłoża oraz osprzęt akwarystyczny w doskonałych cenach.